Podrobný popis jednotlivých nominovaných
brněnských stromů, stromořadí a alejí v r. 2001
Strom roku 2001. Areál FN „U sv. Anny“ v
Brně.
Strom roku 2001 – Platan javorolistý v areálu
Fakultní nemocnice „U sv. Anny“.
Je považován za křížence platanu východního z Balkánu a platanu západního z Ameriky.
Navrhovaný platan je loňským i letošním nejčastěji navrhovaným stromem, loni měl však podobně silného soupeře ve vítězné lípě. Ta nakonec zvítězila. Platan stejně jako loni navrhuje Fakultní nemocnice u sv. Anny a mnoho dalších jednotlivců, kterým učaroval. A není se co divit. Tento velikán má 34 metrů výšky, obvod kmene ve výšce 1,3 m má 520 cm. V roce 1979 byl vyhlášen památným stromem.
FN u sv. Anny odhaduje jeho stáří na 130 let. Údajně byl v 60.letech v nemocnici nalezený obraz, na němž je vypodobněn císař sedící na lavičce u čerstvě zasazeného platanu. Obraz se později ztratil, podle slov pana Harašty, dlouholetého zahradníka nemocnice. Jméno císaře a tím pádem i přesné stáří stromu se tak tedy bohužel nedozvíme.
Ať je však strom starý jakkoli, již desítky poskytuje nemocným nejen příjemný stín v teplých slunečných dnech, ale bezesporu i úlevu od jejich trápení.
Jinan dvoulaločný v klášterní zahradě na Mendlově náměstí.
Tento strom je původem z Číny a Japonska, kde je váženým chrámovým stromem budhistů. Původ této dvoudomé dřeviny sahá až do prvohor.
Navrhovaný jinan má výšku 27 m, obvod kmene 410 cm. Jeho stáří se také jen odhaduje
– snad by mohl pamatovat J.G. Mendela, který v ústavu žil a pracoval v 19. století. Rovněž se honosí titulem památný strom.
Podle Ing. Nováka, náměstka ministra kultury, je to nejkrásnější exemplář v republice. Podle ostatních, kteří tento strom navrhovali, patří naprosto neodmyslitelně k tváři Mendlova náměstí, zvláště na podzim, když se jeho typické listy rozzáří žlutou barvou jako jedna velká lucerna.
Dub letní v parku na Moravském náměstí
– památný strom, náležitě skrytý zrakům méně pozorných, avšak při vstupu do parku z Lidické ulice jej po levé straně nelze přehlédnout.
Jasan úzkolistý na Moravském náměstí
– neodmyslitelná brněnská dominanta na frekventované křižovatce tramvají
– tento druh jasanu má úzké lístky připomínající vrbu.
Smrk ztepilý na konci Ramešovy ulice v
Králově Poli.
Podle odborných posudků nejkrásnější exemplář tohoto druhu v Brně, nejmladší památný strom v Brně.
Lipová alej na Vodově – pravděpodobně nejdelší souvislé stromořadí lip v Brně (133 lip), neodolatelné svou zádumčivou atmosférou vysokých spojených korun.
Lipová alej
na Bosonožském náměstí
– složená ze 34 stromů, vyhlášených v roce 1999 za památné, zachovává charakteristický vzhled návsi starých Bosonoh.
Platanová alej v areálu VUT na Smetanově ulici
– naprostý unikát, v Brně ojedinělá. Při vstupu do této aleje se musíte hodně zaklonit, abyste nádherným velikánům viděli na špičky korun a kdo jste byl v nějaké jižanské zemi, rázem se tam přenesete.
Stromořadí jerlínů japonských na ulici Bašty
– neodmyslitelná součást Brna, zelená hradba nad ulicí Nádražní, zajímavá však i uvnitř. Jeden strom této zajímavé japonské dřeviny (podobné akátu) má v dolní části kmene "velkou bouli", další si zase vytvořil ještě větší bouli svými kořeny v chodníku.
|